medyauzmani.com

38 yıldır uzayda olan NASA uydusu Dünya’ya düşecek!

NASA’nın yaklaşık 40 yıl önce uzaya fırlattığı “ölü” uydunun Dünya’ya düşeceği bildirildi. Dünya radyasyon bütçe uydusu Bir ERBS uydusunun uzayda 38 yıl geçirdikten sonra Dünya’ya döndüğü bildirildi. Uzay ajansı, meydana gelen herhangi bir kaza riskinin “son derece düşük” olduğunu söyledi.

38 yaşındaki ERBS uydusu Dünya’ya geliyor

1984’te Uzay Mekiği Challenger Dünyanın radyasyon bütçeli uydusu kullanılarak uzaya fırlatılan araç, görevi bittikten çok sonra Dünya’ya geri döner. 5 bin 400 kilogramlık uydunun büyük bir kısmının yeniden girişte yanacağını ifade eden NASA, herhangi bir zarar vermeyeceğine inanıyor.

1984 yılında görevine başlayan NASA uydusu, 2005 yılına kadar ozon ve atmosfer ölçümlerini toplamak için kullanıldı. NASA’dan yapılan açıklamaya göre ERBS, Pazar günü yeniden Dünya atmosferine girecek ve 17 saat içinde yok olacak.

Bilim adamları, Dünya’nın güneş enerjisini nasıl topladığını ve yaydığını incelemek için ERBS tarafından toplanan verileri kullandılar. NASA, uydunun iki yıl içinde işi bitireceğini düşünse de, 2005’te veri toplamış olmasına şaşırdı.

ERBS’nin tetiklendiği görev birkaç nedenden dolayı dikkate değerdi. Sally Binmek uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın olmak, Kathryn Sullivan Uzayda yürüyen ilk Amerikalı kadın oldu. Ünlü Challenger felaketi de iki yıl sonra, 1986’da meydana geldi.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın