medyauzmani.com

2022’de dünya çapında kaç tane elektrikli otomobil satılacak?

Geçtiğimiz 2022 yılında elektrikli araç ve motosiklet pazarlarının büyüdüğü ve insanların ilgisinin her geçen gün arttığı haberlerimizi paylaşmıştık. Bugün “2022’de dünya çapında kaç tane elektrikli otomobil satılacak?” Sorunun cevabı ortaya çıktı.

2022’de dünya çapında kaç tane elektrikli otomobil satılacak?

Birkaç gün önce Türkiye’nin elektrikli araç pazar payının yüzde 168 büyüdüğünü bildirmiştik. Bugün küresel pazar ortalamalarının yüzde 68 olduğu açıklandı. Tabii diyelim ki Türkiye oran olarak birçok ülkenin ilerisinde olmasına rağmen sayı olarak geride kalıyor.

elektrikli araç pazarı

Bakalım “2022’de dünya çapında kaç tane elektrikli otomobil satılacak?” sorunun cevabı üzerine. The Wall Street Journal’ın aktardığı habere göre 2022’de yaklaşık 7,8 milyon elektrikli araç satılacak.

Bu sayı tek başına bir şey ifade etmeyebilir. Ancak küresel pazarın tam olarak yüzde 10’unu oluşturuyor. Yani dünyada satılan her 10 arabadan 1’i elektrikli. Bu oran, Tesla’nın parladığı son birkaç yıla kıyasla bir artışı temsil ediyor.

Bu da demek oluyor ki otomobil firmalarının 2030-2035’e kadar tamamlamayı planladıkları elektriğe geçiş, halkın yoğun ilgisi sayesinde birkaç yıl öne çekildi. Rakamlardaki artışın ana sebebi elbette Avrupa ve Asya pazarlarındaki ralli.

BYD Oto

Örneğin birçok kişinin ilk kez duyduğu BYD Auto, 2022’nin ikinci çeyreğinde Tesla’yı geçerek dünyanın en büyük elektrikli araç satıcısı oldu. Bu satışların büyük çoğunluğu, başta Çin ve Asya olmak üzere pazarlarda gerçekleşti.

Tabii Avrupa’da da büyük bir ilgi var. Yunanistan gibi altyapı dönüşümü yapılan diğer ülkelerde elektrikli araçların pazar payı %2,35 iken, Fransa’da %12, İngiltere’de %13,37, Hollanda’da %19,26 ve Norveç’te %79’dur.

Norveç hidroelektrik santrali

Norveç gibi kuzey ülkelerinde nüfus, ekonomik satın alma gücü, altyapı ve yenilenebilir enerji kullanımı gibi faktörler yüzde 98’e ulaşıyor (hidroelektrik için yüzde 96, rüzgar ve ısı sistemleri için yüzde 2), yani elektrik petrole kıyasla daha ucuz. tabiri caizse petrole.

Ama bu sadece Avrupa’da böyle değil. Yukarıda bahsedildiği gibi, Asya pazarında da büyük bir değişim yaşanıyor. Volkswagen Çin Pazar Müdürü Ralf Brandstätter, elektrikli araç pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut ivmeyle büyümeye devam etmesi durumunda içten yanmalı motorlu otomobil satışlarının sıfıra düşeceğini söyledi.

elektrikli araç pazarı

Öyle ki 2022’de Çin’de satılan her 4 otomobilden 1’i elektrikli veya hibrit otomobilken, 2023’te bu oran 3’te 1’e çıktı. 2025 ile 2030 yılları arasında hibrit modeller yerini tamamen elektrikli olanlara bırakacak.

Küresel pazarlara değil de bölgesel pazarlara bakacak olursak; Elektrikli araçlar bu yıl Avrupa’da satılan otomobillerin yüzde 11’ini oluşturdu. Çin’de bu oran yüzde 19’a çıkıyor. Tabii hibrit modeller kullanıldığında Avrupa pazarından alınan pay yüzde 20,3’e çıkıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar pazarda hem üretim hem de satış lideri olan Amerika Birleşik Devletleri, rekabette Avrupa ve Çin elektrikli araçlarının gerisinde kalıyor. 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 807.000 180 tamamen elektrikli araç satılacak.

Bu da 2021’de %3,2 pazar payına sahip olan tamamen elektrikli araçların %5,8’e yükseldiği anlamına geliyor. Elbette Tesla, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de küresel pazarda büyük markalar arasında hala en aktif oyuncu.

tesla
tesla

Ancak BMW ve Mercedes gibi markaların geç ve hızlı adaptasyonu sayesinde 2022’de Almanya’da üretilen her 4 otomobilden 1’i elektrikli olacak. Sonuç olarak, Aralık 2022’de ülke genelinde daha fazla içten yanmalı model satıldı.

Tabii bu verilerdeki bir diğer ilginç detay da Rusya-Ukrayna savaşının etkisiydi. Küresel ekonomiye etkisi, artan enerji maliyetleri, tedarik ve chip krizleri nedeniyle 0 otomobil satışlarında ABD’de yüzde 8, Avrupa’da yüzde 7 düşüş yaşandı.

BMW iX
BMW iX

Ancak Çin pazarındaki %4’lük büyüme ona bir ölçüde yardımcı oldu. Bu nedenle küresel pazarda yüzde 1 daralma olduğu ve toplamda 80,6 milyon araç satıldığı aktarılıyor. Buna rağmen elektrikli araçtaki büyüme dikkatleri üzerine çekti.

Örneğin BMW’nin satış başkanı Peter Nota, geçen yıl şirketin üretiminin yüzde 5 azaldığını ancak elektrik üretiminin neredeyse iki katına çıktığını söyledi. 2023’te de bu yükselişin devam edeceğinden emin olduklarını çünkü yılın ilk çeyreği olmasına rağmen sipariş yağmuru olduğunu belirtti.

elektrikli araç pazarı

Benzer şekilde Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen de 2022’de yüzde 7’lik düşüşle 8,3 milyon otomobil ürettiğini açıkladı. Ancak buna rağmen elektrikli araç üretimi yüzde 26 artarak 572 bin 100 adet olarak gerçekleşti.

Son olarak bu ilginin sadece otomobillerde olmadığını da belirtmek gerekiyor. 2022 yılında dünya çapında 10 milyon 500 bin adet elektrikli motosiklet satılacak. Bataryası sınırlı olabilen ve dolayısıyla daha belirgin menzile sahip olan bu araçlara gösterilen ilgi, 2025 yılına kadar satılan her iki otomobilden birinin elektrikli veya hibrit olacağını destekliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın