medyauzmani.com

20 yıllık Mozilla Firefox!


Eskisi kadar popüler olmasa da bugün hala aktif kullanıcıları olan Firefox, ilk sürümünü 23 Eylül 2002’de yayınladı. Günümüze kıyasla en eski tarayıcılardan biri olan Mozilla Firefox bir yıl büyümüş ve artık 20 yaşında. eski.. Detaylar burada…

Mozilla Firefox 20 yaşında!

Firefox, Mozilla Foundation ve bağlı şirketi Mozilla Corporation tarafından geliştirilmiştir. Firefox, Windows, macOS, Linux, Android ve iOS üzerinde kullanılabilirken 23 Eylül 2002’de yayınlanarak hayatımıza girdi.

Mozilla Firefox 20 yaşında!

Mozilla Firefox 20 yaşında. 2009 yılında pazar payının %32,21’ini ele geçiren tarayıcı, geçmişte çok popülerdi ancak günümüzde kendi haline bırakılsa da hala kullanan bir kısmı var. Eylül 2002’de 0.1 sürümünü yayınlayan Firefox, bugün itibariyle 100.0 sürümünde.

Mozilla, Firefox’un doğum gününü 9 Kasım olarak belirlemesine rağmen, birçok kullanıcı ve web sitesi doğum gününün 23 Eylül olduğunu biliyor. Bunun temel nedeni, Firefox’un ilk sürümünün 20 yıl önce 23 Eylül’de çıkmış olmasıdır.

Mozilla Firefox 20 yaşında!

Firefox hakkında ilginç gerçekler

20. yaşını kutlayan Mozilla Firefox, uzun süredir ilginç ve eğlenceli bilgilerle hayatını sürdürüyor. İşte Firefox hakkında bazı ilginç ve eğlenceli gerçekler:

  • Firefox en popüler dönemini 2009 yılında yaşadı. %32,21 pazar payı ile 1 milyar indirmeyi aştı. Aynı zamanda dünyanın en ünlü açık kaynaklı yazılımı olmasına rağmen ünvanını da taşımaktadır.
  • Mozilla, ilk tarayıcısı Netspace’in kaynak kodunu 1998’de yayınlamaya başladı. Netspace sürüm 6 ve 7, Mozilla’nın Application Suite teknolojisi üzerine kuruluyken, sürüm 8 Firefox için geliştirildi. Bunun üzerine Netspace giderek popülaritesini kaybetti ve yerini Firefox aldı.
  • Mozilla Firefox, 3D oyunları destekleyen ilk tarayıcıydı.
  • Firefox 23 Eylül 2002’de yayına girdi. Firefox ve Netspace yıllardır aynı altyapı ile rekabet ediyor. Bugün de aynı şey oluyor. Google Chrome ve Microsoft Edge, Chromium altyapısı ile birbirleriyle rekabet ediyor.
  • Firefox bugün %3.26 pazar payına sahip. Ayrıca Chrome, Edge ve Safari’den sonra en popüler dördüncü tarayıcı unvanına sahiptir.
  • Firefox, eklentiler ve temalar sunan ilk tarayıcıydı.
  • Mozilla, Firefox üzerinden kırmızı pandaları izleyebileceğiniz bir web sitesine ev sahipliği yapıyordu.
Mozilla Firefox 20 yaşında!

Peki siz Firefox hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hala kullanılabilir mi? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın